Zmiana przedszkola

Zmiana przedszkola to stres zarówno dla Rodzica jak i dla Przedszkolaka. Dorosłemu na pewno będzie łatwiej oswoić się z nową sytuacją, dziecku trochę trudniej, dlatego Rodzic może mu w tym pomóc. Jak to zrobić?

PO PIERWSZE – ROZMOWA

Twój maluch wiele już rozumie. Kiedy więc podejmiesz decyzję o zmianie przedszkola, przedstaw mu ją w zrozumiały dla niego sposób. Powiedz mu, jaki jest powód takiej zmiany (jeśli nie będzie wiedział, dlaczego taka sytuacja wystąpiła, to może pomyśleć np., że jest to nałożona przez Ciebie niesprawiedliwa kara). Ważne, aby dziecko wiedziało kiedy zmiana nastąpi i co będzie się z nią wiązać (nowe przedszkole to nowa pani przedszkolanka, koledzy, inne miejsce, zabawki itp.). Porozmawiaj z dzieckiem odpowiednio wcześniej. Daj mu możliwość pożegnania się z dziećmi i przedszkolną „ciocią”. Zapewnij je, że będziesz z nim i że zawsze może liczyć na Twoją pomoc. Powiedz, że będzie musiało pożegnać się z kolegami z obecnego przedszkola, ale że postaracie się utrzymać z nimi kontakt.

Jeśli masz zdjęcia nowego przedszkola (np. z Internetu) pokaż mu je. Jeśli masz taką możliwość, odwiedź nowe przedszkole razem z Maluchem. Przy zakupach nowych rzeczy do przedszkola (np. trampek, worka, itp.) przypominaj mu, że to do nowego przedszkola. Pozwól mu włączać się w wybieranie tych przedmiotów, tak, aby czuło się zaangażowane w przygotowania i budowało pozytywne skojarzenia związane z tą zmianą. Zachęcaj je do opowiadania o swoich wątpliwościach i obawach (nie dopuszczaj do sytuacji, w której dziecko tłumi lęki w sobie – to mu może bardzo zaszkodzić).

PO DRUGIE – POŻEGNANIE

Pierwszym trudnym momentem będzie rozstanie z rówieśnikami. W przedszkolu maluch ma swoich kolegów, z którymi się bawi i wśród których wyróżnia pierwszych przyjaciół, niekiedy także pierwszą „sympatię”. W zależności od przedszkola dziecko może czuć się związane nie tylko ze swoją panią przedszkolanką, ale także z innymi pracownikami przedszkola (spotkałam się z sytuacją, gdy dzieci przychodziły się przytulać do pani pracującej w przedszkolnej kuchni i nazywały ją babcią). Dziecko może bardzo przeżyć to rozstanie-stać się płaczliwe, krzykliwe, rozkojarzone, „niegrzeczne”, lub wręcz przeciwnie – ciche i wycofane tłumiąc w sobie emocje.

  • Postaraj się zrozumieć i wysłuchać swoje dziecko. Unikaj komentarzy w stylu „Nic się nie stało”, „Niedługo zapomnisz o tych kolegach”. Staraj się towarzyszyć dziecku w przeżywaniu jego smutku okazując mu więcej ciepła i wyrozumiałości. To zaprocentuje także w przyszłości, gdy już jako nastolatek przyjdzie do Ciebie ze swoim problemem, wiedząc, że otrzyma od Ciebie zrozumienie i akceptacje.

  • Jeśli to możliwe podtrzymaj kontakt z rodzicami dzieci, z którymi dziecko najchętniej się bawiło. Spotykajcie się na placu zabaw lub zaproś dzieci do siebie. A może umówcie się wspólnie z rodzicami innych maluchów na wspólne wyjście do ZOO? Jeśli przeprowadziliście się w jakieś odległe miejsce i spotkanie nie jest możliwe, to zaproponuj dziecku porozmawianie z kolegami przez telefon lub skype’a.

  • Zaproponuj dziecku zrobienie pożegnalnego poczęstunku dla dzieci z przedszkola. Wcześniej swój pomysł przedstaw przedszkolance (jej akceptacja i pomoc będą potrzebne, aby udało się wszystko dobrze zorganizować). Jeśli chcesz zrobić ciasto, lub babeczki musisz mieć pewność, że rodzice maluchów zgadzają się by jadły słodycze. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest sałatka owocowa (przygotowana przez Ciebie i Twoje dziecko). Poproś, aby smyk z Twoją pomocą plastikowym nożykiem pokroił banana, odrywał pojedyncze winogrona od kiści i mieszał gotową sałatkę. Jest to też dobra okazja, aby przypomnieć dziecku o myciu owoców przed zjedzeniem.

PO TRZECIE – DOM / OSTOJA

Ponieważ przeniesienie dziecka do innego przedszkola jest dla niego stresującą sytuacją, postaraj się, aby w miarę możliwości nie wprowadzać w tym czasie innych gwałtownych zmian. Oczywiście, jeśli zmiana przedszkola następuje z powodu przeprowadzki do nowego domu, to wielość różnych zmian jest nieunikniona. Jednak i wtedy próbuj zachować stały rytm dnia dziecka i domowe rytuały (jak np czytanie bajki przed snem, lub rodzinny spacer w weekend). To da dziecku poczucie stałości i bezpieczeństwa.

  • Ogranicz inne zmiany w tym czasie do niezbędnego minimum.

  • Zapewniaj Malucha o tym, że jest dla Ciebie ważny i że zawsze może na Ciebie liczyć.

Aż w końcu nadejdą pierwsze dni w nowym przedszkolu…

Zwykle bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, jakie nowe miejsce wywrze na Twoim dziecku. Nowe przedszkole nie tylko wygląda, ale także funkcjonuje inaczej. Maluch musi przyzwyczaić się do nieco innego rozkładu dnia, nowych opiekunek i poznać nowych kolegów. Niemniej istotne jest to, jak Twoje dziecko zostanie odebrane przez rówieśników. Musi wejść do grupy dzieci, w której są już zawiązane przyjaźnie. Skorzystaj z kilku prostych rad, aby ułatwić mu ten trudny początek.

  • Przedstaw przedszkolance swoje troski i wątpliwości związane z przeniesieniem dziecka. Zapoznaj ją z planem dnia, jaki obowiązywał w poprzednim przedszkolu. Powiedz jej, jakie zabawy lubi maluch. To ułatwi jej zrozumienie zachowań dziecka, które na pewno na początku będzie bardzo rozemocjonowane nową sytuacją.

  • Przedszkolaki bardzo zwracają uwagę na wygląd. Postaraj się, więc ubrać malucha w żywe, jasne kolory. Dla dziecka w tym wieku atrakcyjność ubioru drugiej osoby oceniana jest w podobnych kategoriach jak atrakcyjność zabawek. Ubranka nie muszą być drogie, ani modne. Jeśli planowałaś ubrać córeczkę w szarą sukienkę, to tego ciucha zostaw na inną okazję.

  • Kolejną bardzo ważną sprawą jest imię. Dzieci preferują imiona krótkie, możliwe dla nich do wymówienia, aby łatwo było je powtórzyć. Nie znaczy to oczywiście, że masz zmieniać swojemu dziecku imię! Możesz za to zaproponować małej Kornelii, aby przedstawiła się dzieciom jako „Nela”, a Bernardowi „Berni”. Jeśli tego nie zrobisz dzieci będą zwracały się do Twojej pociechy „Ty”, lub same wymyślą jej przezwisko, które będzie im odpowiadało (niekiedy może być przykre lub ośmieszające dla dziecka). Jak np „Szarlotka”, co przejęły także przedszkolanki w znanym mi przedszkolu – przezwisko powstało od imienia Charlotte.

  • Być może nie przyszłoby Ci to do głowy, ale na atrakcyjność dziecka (w oczach innych maluchów) bardzo wpływa „fajność” jego rodziców. Dzieci garną się do mam, które chcą i potrafią się z nimi bawić. Możesz więc zaprosić nowego kolegę Twojego dziecka do siebie, lub umówić się na wspólne wyjście z innymi rodzicami, tak aby Wasze maluchy lepiej się poznały. W szatni odpowiadaj na zaczepki innych dzieci do rozmowy, ale spróbuj też wciągać swoje dziecko do tych rozmów. W ten sposób łatwiej się ośmieli i przełamie pierwsze lody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.