Wady i zalety przedszkola

Przedszkole jest odpowiedzią na wiele potrzeb dziecka. Niestety w związku z uczestnictwem w przedszkolnych zajęciach rodzic może spotkać się z kilkoma problemami. Wady i zalety przedszkola – przyjrzyjmy się im bliżej.

ZALETY PRZEDSZKOLA:

• Dziecko ma kontakt z rówieśnikami. Zaspokaja z nimi potrzebę zabawy, podpatruje je i naśladuje nabywając w ten sposób nowych umiejętności

• Przedszkole daje możliwość uczestniczenia w zajęciach dopasowanych do wieku malucha odpowiednio stymulując jego rozwój i dostarczając mu wiedzy właściwej dla danego wieku

• Przedszkolak korzysta z odpowiednich dla niego zabawek i pomocy edukacyjnych. Dla dziecka ciekawą odmianą jest zabawa innymi zabawkami niż te, które ma w domu

• Dzieci uczą się współpracy ze sobą, zorganizowanych zabaw grupowych, (w których muszą zaakceptować z góry ustalone zasady) oraz czekania na swoją kolej. Te umiejętności społeczne są istotne dla przyszłego funkcjonowania dziecka w szkole

• Przedszkole „wymusza” na dziecku rozwój zdolności komunikacyjnych-o ile maluch do mamy mógł zwracać się swoim własnym systemem dźwięków i gestów, to aby być rozumiany przez przedszkolankę i inne dzieci musi rozszerzać swój zasób słownictwa i odpowiednio komunikować swoje potrzeby

• W przedszkolu dziecko ma możliwość rozładowania swojej energii. W tym celu w ramach zajęć uczestniczy w tańcach, zajęciach z elementami gimnastyki i zawodach sportowych

• Dzięki uczestnictwu w zajęciach przedszkolnych dzieci mają dobre warunki do pracy nad swoją samodzielnością-nabywają nawyki higieniczne, a także muszą same korzystać ze sztućców, zapinać buty czy kurteczkę (nawet najbardziej sprawna przedszkolanka nie będzie w stanie wykonać tego za całą grupę dzieci, więc podopieczni z jej pomocą szybko stają się bardziej zaradni)

• Przedszkole daje możliwość mamie, która chce być aktywna zawodowo możliwość powrotu do pracy czy też zwykłego, prozaicznego odpoczynku od opieki nad dzieckiem.

WADY PRZEDSZKOLA:

• Nie widzisz co dzieje się z Twoim dzieckiem. Masz jednak możliwość wypytania przedszkolanki o postępy dziecka, oraz dowiedzenia się od swojego smyka o to, co robił i czy podobało mu się w przedszkolu

• Nie kontrolujesz ilości i jakości zjedzonego przez dziecka jedzenia-jeśli Twoje dziecko po obiedzie odda pani pusty talerzyk może to też oznaczać, że jego posiłek mu nie smakował, a jego porcje zjadło inne dziecko. Nie martw się jednak przesadnie-jeśli Twoje dziecko raz się nie naje, to bez wątpienia zasygnalizuje Ci, że jest głodne i po prostu w domu zje obfitszą kolację

• Niestety w przedszkolu łatwo szerzą się choroby. Na porządku dziennym jest wymienianie się sztućcami przez dzieci, dawanie sobie buziaków, oblizywanie zabawek. Na pocieszenie-pewne choroby przechodzi się lżej w wieku dziecięcym, unikając tym samym ciężkich powikłań, które mogłyby wystąpić u chorej osoby dorosłej.

• Przedszkolanki to też ludzie. Jak w każdym zawodzie zdarzają się osoby wybitne, mocno angażujące się w swoją pracę, ale także takie, które minęły się z powołaniem. Ponieważ na studia pedagogiczne stosunkowo łatwo się dostać, to kończą je także te osoby, które trafiły tam tylko dlatego, że nie dostały się na swój wymarzony kierunek. Cały problem w tym, że możemy natknąć się na taką osobę, która mimo zdobytego wykształcenia może nie lubić dzieci i że to właśnie ona będzie miała zajmować się naszą pociechą. Sama jako studentka pedagogiki na palcach jednej ręki mogę policzyć koleżanki ze studiów, którym powierzyłabym opiekę nad swoim dzieckiem. Aby uniknąć przykrych sytuacji, lub, chociaż zminimalizować ich ryzyko najlepiej wcześniej „rozeznać teren”. Czytaj opinie rodziców o przedszkolu, przychodź na dni otwarte.

• Nie w każdym przedszkolu obowiązują takie zasady, przekonania i system wartości, jaki chciałabyś zaprezentować swojemu dziecku. Stąd może one uczestniczyć w zajęciach, w których nie chciałabyś by brało udział (jak np edukacja seksualna)

• Nikt i nic nie zastąpi dziecku rodziców. Najlepiej czuje się z mamą i tatą, którym ufa. Żadna, nawet najwspanialsza przedszkolanka, najnowsze zabawki i fajni koledzy nie zastąpią dziecku więzi, jaką ma z rodzicami. Jest to szczególnie ważne przez pierwsze trzy lata życia (wtedy dziecko uczy się budować więzi z bliskimi osobami, zignorowanie tego faktu jest niestety nie do naprawienia w późniejszym okresie życia). Jeśli jest taka możliwość najlepiej, aby dziecko poniżej trzeciego roku życia było z mamą w domu, a w zabawach z rówieśnikami uczestniczyło podczas spacerów na placach zabaw.